lub
Profesjonalne wydruki to priorytet dla każdego pracownika lub przedsiębiorcy, który ma za zadanie budować swoją renomę w kontaktach z klientami i partnerami. Dla domowego użytkownika nie ma to tak dużego znaczenia, ale niektórzy konsumenci mają bardzo duże wymagania.
Samsung stara się nadążać za oczekiwaniami użytkowników swoich drukarek laserowych. Dążenia tej spółki ostatecznie doprowadziły do opracowania nowej formuły pigmentu wypełniającego toner. Wprowadza ona nowość na rynku materiałów eksploatacyjnych. Dotychczas istniał jasny, wyraźny podział na metodę suchą i mokrą drukowania. Pierwsza odnosiła się do proszku wypełniającego toner, a druga do atramentu. Samsung trochę tym podziałem zachwiał, bo jego propozycja pod względem właściwości fizycznych i chemicznych znajduje się gdzieś pomiędzy dwoma, konwencjonalnymi technikami druku.
Oficjalna nazwa nowego tonera to Polymerized Toner Technology, co w tłumaczeniu na język polski oznacza tyle, co polimerowa technologia tonera. Samsung wprowadził znaczące zmiany w zakresie formuł tonera polegające na zmniejszeniu cząsteczek pigmentu. Każdy toner zawiera cząsteczki o wielkości wynoszącej około 6~7 mikrometra (1 mikrometr = jedna milionowa metra). Nie byłoby w tym może nic zaskakującego gdyby nie to, że w specjalnym procesie chemicznym - agregacji - dokonywanym w obecności cząsteczek wody, mikroskopijne cząsteczki pigmentu zwiększają swoją objętość. Efektem omówionych pokrótce procesów chemicznym jest osiągnięcie wyższej jakości wydruku.
Polimerowe tonery Samsunga pozwalają na osiągnięcie bardziej wyrazistych obrazów oraz precyzyjnych linii. Fotografie i inne materiały graficzne mają błyszczącą powłokę, dzięki której prezentują się bardziej estetycznie. Pigment zawiera więcej wosków niż standardowy toner. Ryzyko powstawania plam i nierówności jest znacznie niższe, a trwałość wydruku wyższa. Mniejsze, regularne i jednakowo dozowane kuliste cząsteczki poprawiają stopień odzwierciedlenia koloru - takiego efektu nie są w stanie zapewnić większe, asymetryczne molekuły standardowego tonera. Dodatkowo, polimerowa technologia pozwala na ograniczenie zużycia energii podczas produkcji (nawet do 35%!), co jest przejawem proekologicznej polityki producenta. Produkcja polimerowych tonerów przyczynia się także do ograniczenia poziomu emisji dwutlenku węgla.
Najlepszym drukarkom zdarza się nakładanie zbyt dużej ilości tuszu, albo zacięcie się papieru. Warstwa pigmentu na arkuszu wydrukowanym przy pomocy polimerowego tonera jest o około 20% cieńsza w porównaniu z konwencjonalnym. Dodatkowo, warstwa wosku jest o połowę większa niż w standardowych wydrukach. Wprowadzenie obu zmian przyczyniło się do ograniczenia ryzyka wystąpienia wyżej wspomnianych problemów.
Polimerowe tonery marki Samsung są przeznaczone m.in. do nowoczesnej serii drukarek Xpress C460 i Samsung CLP 365. Tonery te kosztują nieco więcej. Można znaleźć zamienniki, ale pozbawione omówionej wyżej technologii polimerowej. Gdyby ktoś spróbował podrobić takie rozwiązanie zapewne sprawa skończyłaby się w sądzie.