W koszyku: 0 SZT Wartość: 0.00 PLN

lub

Pamięć drukarki w praktyce znaczy więcej niż myślisz

Do głównych parametrów branych pod uwagę przy wyborze drukarki należą tempo pracy oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań.

Nabywcy urządzeń drukujących zazwyczaj nie zwracają uwagi na parametry ściśle techniczne, takie jak procesor czy pamięć wewnętrzna drukarki. Im bardziej nowoczesna i wydajna drukarka, tym więcej ma pamięci wewnętrznej. Ten parametr jest istotny zarówno dla kupujących na użytek domowy, jak i profesjonalny. W końcu każdemu użytkownikowi zależy na wydajności drukowania. Z pamięcią wewnętrzną są związane także inne aspekty dotyczące korzystania z drukarki.

Pamięć wewnętrzna a tempo pracy

Mając na myśli tempo pracy drukarki zwykle odnosimy się do przeciętnej ilości arkuszy monochromatycznych lub kolorowych wydrukowanych w ciągu jednej minuty. Niemniej na tempo pracy drukarki wpływa również jej pamięć wewnętrzna. Wspomniana zależność jest bardzo prosta do wytłumaczenia. Zanim dokument lub obraz zostaną wydrukowane, odpowiednie dane cyfrowe muszą zostać przesłane za pośrednictwem USB bądź sieci bezprzewodowej do pamięci urządzenia drukującego. Jeżeli pamięć drukarki nie jest duża proces drukowania potrwa dłużej. W pamięci wewnętrznej drukarki są przechowywane dokumenty w kolejce do wydruku - informacje o tym możemy odczytać na komputerze. Jeżeli przesyłamy do drukarki posiadającej niewiele pamięci wewnętrznej kilka plików jednocześnie, albo jeden plik o dużej pojemności to może mieć ona problem z jego wydrukowaniem.

Ile pamięci wewnętrznej powinna mieć drukarka?

Przyjmuje się, że dobra drukarka o odpowiedniej wydajności na miarę aktualnej wiedzy technicznej i potrzeb użytkowników powinna posiadać 128 MB pamięci wewnętrznej (np. drukarka ledowa kolorowa Brother HL-3170CDW). Drukarki starszego typu, w tym m.in. drukarka laserowa mono Brother HL-L2300D, zwykle posiadają około 8 MB. Ma to odzwierciedlenie w cenie. Za drukarkę z większą pamięcią wewnętrzną trzeba zapłacić więcej.

Pamięć można zwiększyć

Jeżeli już kupiliście drukarkę i okazało się, że ma ona mało pamięci wewnętrznej to jeszcze nie katastrofa. Pamięć drukarki można zwiększyć, podobnie jak w innych urządzeniach elektronicznych. Niemniej nie wszystkie modele drukarek to oferują. Informacje w tym zakresie powinny być dostępne albo w instrukcji obsługi załączonej do urządzenia, albo ewentualnie na oficjalnej stronie internetowej producenta. Dzięki zwiększeniu pamięci drukarki będzie ona działała bardziej wydajnie.

Możesz łatwo sprawdzić, jaka jest rzeczywista pamięć wewnętrzna drukarki. Wystarczy otworzyć aplet "Drukarki i urządzenia" w panelu sterowania, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na drukarkę i wybrać polecenie "Właściwości".

Pamięć wewnętrzna a bezpieczeństwo danych

Pamięć wewnętrzna drukarki ma znaczenie także z perspektywy ochrony danych osobowych. W przypadku domowych użytkowników ryzyko utraty danych jest niższe. Poza tym, ilość przetwarzanych danych osobowych jest stosunkowo niska. Zupełnie inaczej jest w przypadku użytkowników profesjonalnych - przedsiębiorców oraz urzędów, kancelarii i innych tego typu instytucji.

W biurach są przetwarzany dokumenty zawierające dane wrażliwe oraz umowy, listy płac, wyciągi bankowe, czy nawet karty pacjenta. Wyciągnięcie takich danych będzie na rękę przestępcom nazywanym potocznie złodziejami tożsamości.

Dane osobowe i inne informacje, które powinny być traktowane jako poufne, albo tajne, są zapisane w pamięci wewnętrznej drukarki. Mog być one wykradzione, nawet jeżeli niektóre pliki zostały skasowane. Specjaliści mają sposoby na ich częściowe odczytanie, albo odzyskanie skasowanych danych. Wbrew pozorom nie jest to czasochłonne.

Dużym ułatwieniem dla cyberprzestępców jest używanie drukarek w sieci. Wystarczy się podłączyć, żeby wykraść dane. Pod tym względem drukarki nieprzystosowane do pracy w sieci są bardziej bezpieczne, bo żeby zdobyć zapisane w nich dane trzeba byłoby najpierw włamać się do biura i ukraść dysk twardy.

Podsumowanie

Pamięć drukarki nie jest jednym z tych parametrów, które można zignorować. Przy okazji warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu danych. Pamięć RAM jest nietrwała, ale są sposoby na odzyskiwanie danych.