W koszyku: 0 SZT Wartość: 0.00 PLN

lub

Drukowanie bezprzewodowe to za mało - Samsung idzie krok dalej

Żeby lepiej zrozumieć, czego dokonał Samsung rozwijając opcję bezprzewodowego drukowania, trzeba najpierw wyjaśnić czym jest NFC i na czym polega jego działanie.

NFC (ang. Near Field Communication) w polskim języku oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Powinniśmy ten moduł nazywać KBZ, ale jak zwykle przyjął się angielski skrótowiec. Nowoczesny moduł umożliwia wymianę danych bezprzewodowo w odległości do 20 cm. Z perspektywy technicznej traktuje się go jako bardziej zaawansowaną wersję technologii kart zbliżeniowych, które korzystają ze standardu ISO/IEC 1443.

Pod względem sposobu działania NFC przypomina trochę Bluetooth, ale w porównaniu z nim komunikacja bliskiego zasięgu działa trochę wolniej, bo z prędkością wynoszącą maksymalnie 424 kbps. Zaletą NFC jest brak konieczności parowania urządzeń. Dane mogą być przesyłane w dowolnym momencie. Poza tym, moduł komunikacji bliskiego zasięgu zużywa mniej energii.

Od pewnego czasu moduł NFC jest elementem specyfikacji technicznej smartfonów. Użytkownicy tych urządzeń mogą nie tylko przesyłać dane do innego smartfonu lub tym podobnego urządzenia, ale również odczytywać informacje z tagów NFC (pasywnych naklejek, kodów itp.). W moduł NFC są wyposażone między innymi smartfony z serii Samsung Galaxy.

Nie tylko do płatności elektronicznych

Wiele osób kojarzy moduł NFC z możliwością "płacenia telefonem". Niemniej potencjał komunikacji bliskiego zasięgu jest znacznie szerszy, a Samsung doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W 2013 r. Samsung wprowadził ciekawe rozwiązania usprawniające zdalne drukowanie z poziomu urządzeń mobilnych ? wybranych modeli smartfonów i tabletów.

Odpowiedni moduł NFC pojawił się także w drukarkach laserowych Samsung. Drukowanie jest dzięki temu możliwe bez wprowadzania dodatkowych urządzeń. Użytkownik mający dostęp do takiego rozwiązania może drukować potrzebne materiały komfortowo, szybko i bezpiecznie.

Powstała specjalna aplikacja

Dla użytkowników drukarek laserowych i urządzeń mobilnych z modułem NFC Samsung przygotował specjalną aplikację ? Samsung MobilePrint. Została ona dostosowana do wszystkich trzech systemów operacyjnych ? Android, iOS i WindowsPhone. Za pomocą intuicyjnej aplikacji użytkownik może drukować zdjęcia, e-maile, czy nawet strony internetowe. Aplikację wyposażono także w funkcję bezpośredniego przesyłania obrazu ze skanera do pamięci smartfona.

Gdzie jest haczyk?

Problem w tym, że z możliwości drukowania bezprzewodowego mogą korzystać tylko użytkownicy najnowszych smartfonów Samsunga i kilku drukarek laserowych, które już są dostępne na polskim rynku. Smartfony Samsunga nowszej generacji w menu podręcznym mają opcję drukowania. Tę funkcję obsługują wszystkie drukarki bezprzewodowe Samsunga wyprodukowane po 2002 r., ale w ich przypadku konieczna jest konfiguracja.

Moduł NFC posiadają bowiem tylko modele serii Xpress C410W. Nazwa wyraźnie nawiązuje do możliwości szybkiego drukowania. Są to zarazem pierwsze modele na rynku drukarek wyposażone w technologię NFC. W serii znajdziesz kolorową drukarkę laserową C410W (699 zł) oraz urządzenia wielofunkcyjne C460W (1049 zł) i wzbogacone w funkcję faksu C460FW (1249 zł).

Wystarczy smartfon Samsunga z modułem NFC i zainstalowaną aplikacją MobilePrint oraz jedna z tych drukarek, żeby szybko, bez nerwów i tracenia czasu na konfigurację, wydrukować potrzebne pliki.