W koszyku: 0 SZT Wartość: 0.00 PLN

lub

Drukarki i wielofunkcyjne urządzenia z systemem stałego napełniania tuszem - bezkonkurencyjne w zakresie kosztów i jakości

Niektórzy producenci drukarek i materiałów eksploatacyjnych do druku wprowadzili na rynek urządzenia oparte na rozwiązaniu polegającym na tym, że użytkownik sam kupuje tusz i dolewa go do pojemników.

Wśród marek kojarzonych z takimi rozwiązaniami można wymienić HP, Brother i Epson. Rozwiązanie jest bardzo korzystne pod względem finansowym. Kupując zestaw buteleczek z tuszem, nawet tych oryginalnych, użytkownik ponosi koszt około 100 zł, przy czym wydajność zakupionego tuszu wynosi na poziomie aż 5000 stron. Jakość wydruku na tym nie traci, co sprawia, że omawiane rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne dla wielu konsumentów i użytkowników w biurze.

Seria drukarek marki Epson

Epson wprowadziła na rynek serię trzech urządzeń, która obejmuje jednofunkcyjną drukarkę L100, wielozadaniowe urządzenie L200 umożliwiające dodatkowo kopiowanie i skanowanie, a także fotograficzną drukarkę A4 L800. Rozwiązanie zaproponowane przez Epson polega na wykorzystaniu dużych zewnętrznych kartridżów o pojemności 70 ml, do których użytkownik drukarek dolewa atrament. Drukarka Epson L800 Patent Epson został nazwany Fast Ink Top-up. Pojemniki na tusz posiadają tylko jeden otwór, który jest zamykany korkiem. Ich szczelność jest bardzo wysoka. Specjalna powłoka kartridżów nie przepuszcza płynów, ale ułatwia odpowietrzanie. Drukarki Epson zostały też wyposażone w system zaworów przeciwdziałający przepływowi zwrotnemu oraz w funkcję blokowania pojemników (np. na czas transportu urządzenia). Drukarki Epson L100 i L200 wymagają używania tuszów w czterech kolorach i mają głowice MicroPiezo. Nanoszenie tuszu na arkusz odbywa się w technologii piezoelektrycznego druku atramentowego. Wielkość kropli jest zmienna, ale nie mniejsza niż 4 pikolitry. Nieco inaczej prezentuje się drukarka fotograficzna L800, która wymaga stosowania nieco innych odcieni niż pozostałe urządzenia. Zamiast standardowego zestawu CMYK mamy tutaj zestaw obejmujący odcienie C, 1C, M, 1M, Y i K. Oznaczenie 1C dotyczy jasnobłękitnego tuszu, natomiast 1M - jasnoróżowego. Zestaw buteleczek umożliwia wydrukowanie nawet do 1800 zdjęć w formacie 10 x 15 cm, albo 430 fotografii w formacie A4.

Na tym jednak nie koniec

Kolejnym urządzeniem wyposażonym w system stałego zasilania atramentem sygnowanym marką Epson jest Epson L455. Wielofunkcyjne urządzenie o stosunkowo niewielkich wymiarach zostało wyposażone w czterokolorowy system stałego zasilania atramentem (System ITS). Producent rekomenduje to urządzenie dla użytkowników domowych. Wielofunkcyjny model posiada kolorowy wyświetlacz ułatwiający obsługę oraz moduł Wi-Fi i interfejs USB. System ITS podobnie jak w powyżej opisanych urządzeniach składa się z czterech katridży o pojemności 70 ml. Zbiorniki na tusz posiadają półprzezroczyste obudowy. W zestawie z drukarką użytkownik otrzymuje dodatkowy zestaw butelek umożliwiający wydrukowanie 6500 stron. Wydajne urządzenie wielofunkcyjne ma jednak wadę - użytkownik chcąc napełnić zbiorniki tuszem musi odpiąć system ITS, co powoduje, że ich uzupełnianie zajmuje nieco więcej czasu.

Podobne rozwiązanie zastosowano w modelu Epson L655, które na tle innych urządzeń z ITS wyróżnia się posiadaniem automatycznego podajnika do druku dwustronnego (ADF) oraz karty Ethernet. Mogą z niego zatem korzystać także większe grupy robocze. Wspomniany model jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Pod obudową z czarnego, matowego tworzywa sztucznego znajduje się mechanizm drukujący złożony z czterech katridży. System stałego napełniania atramentem znajduje się przy prawym boku obudowy. Czarny tusz posiada pojemność 140 ml, a pozostałe 70 ml. Żeby dolać tusze trzeba odchylić klapkę i wyciągnąć silikonowe zatyczki. Osobna klapka wskazuje, gdzie znajduje się system ITS oraz ułatwia napełnianie. Jedynym mankamentem tego urządzenia jest wysoka cena.

Warte wspomnienia jest też trzecie urządzenie z tej serii - Epson L850, które posiada funkcję drukowania, skanowania oraz kopiowania. Wielofunkcyjne urządzenie zostało wyposażone w płaski skaner CIS i kolorowy wyświetlacz. Epson L850 posiada także czytnik kart MS Pro/SD. System stałego zasilania tuszem został zamieszczony pod stylową obudową wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wielofunkcyjne urządzenie Epson L850 posiada sześciokolorowy mechanizm ITS umieszczony na prawym boku obudowy. Sposób napełniania jest taki sam, jak w innych urządzeniach z tej serii.

Propozycja systemu ITS od marki Canon

Na rynku pojawiła się też drukarka z serii Canon Pixma, która została wyposażona w system stałego zasilania atramentem. Urządzenie Canon Pixma G1400 posiada duży zbiornik na czarny tusz z tyłu obudowy oraz trzy zbiorniki na kolorowe tusze umieszczone z przodu. Wydajność tuszu wynosi około 6000 stron, zatem pod tym względem dorównuje ona laserowym drukarkom.

Drukarka Canon Pixma G4400W ofercie Canon znajdują się także inne drukarki wykorzystujące system stałego zasilana atramentem. Mowa o wielofunkcyjnych urządzeniach G2400, G3400. Ich wspólną cechą jest czterokolorowy system dolewania tuszu ulokowany w obudowie. Pojemność czarnego katridża wynosi 140 ml, co umożliwia według producenta wydrukowanie przeciętnie 6000 stron. Kolorowe katridże o pojemności wynoszącej po 70 ml umożliwiają wydrukowanie do 7000 stron. Zbiorniczek na czarny pigment został umieszczony po lewej stronie, a pozostałe po prawej. Ich zawartość można na bieżąco sprawdzać, ponieważ obudowa w tych miejscach jest transparentna.

Dla bardziej wymagających użytkowników rekomendowany jest model G3400, który posiada dodatkowo wi - fi oraz skaner, więc umożliwia skanowanie i kopiowanie. Tempo drukowania i wydajności w obu przypadkach są bardzo podobne, tak samo jak jakość wydruku. W obu przypadkach sposób usytuowania tuszów i ich napełniania wyglądają tak samo. Użytkownik chcąc uzupełnić poziom tuszu powinien podnieść górną pokrywę drukarki i wyciągnąć silikonowe korki.

Brother też wprowadził na rynek urządzenia z ITS

Drukarkę wyposażoną w system stałego napełniania tuszem wprowadziła na rynek także marka Brother - mowa o urządzeniu Brother DCP T700W. Wielofunkcyjny model posiada stylową obudowę wykonaną z czarnego matowego plastiku. Posiada on również niewielki monochromatyczny wyświetlacz ułatwiający obsługę oraz podajnik ADF. Z kolei kopiowanie i skanowanie dokumentów jest możliwe dzięki zastosowaniu płaskiego skanera CIS. Po wyjęciu z kartonu urządzenie ma wymiary 435 x 374 x 180 mm. Użytkownik ma możliwość podłączenia drukarki do komputera, albo połączenie się z nią przy użyciu modułu Wi-Fi. Urządzenie łączy się nie tylko z komputerem, ale też z urządzeniem mobilnym za pośrednictwem aplikacji Brother iPrint&Scan.

Drukarka Brother T700WBrother DCP T700W posiada mechanizm drukujący obejmujący cztery kolory. Dokumenty tekstowe i mieszane oraz grafika są drukowane w stosunkowo szybkim tempie, jak na drukarkę atramentową. Sterując panel składający się z dodatkowych przycisków i jednowierszowego wyświetlacza LCD ułatwia obsługę drukarki, która dzięki temu stała się bardziej intuicyjna. Producent dołączył do urządzenia dodatkowe buteleczki z tuszem. Zestaw tuszów w buteleczkach, którymi można uzupełniać katridże pozwala na wydrukowanie 6000 stron.

System stałego napełniania tuszem w HP DeskJet 3520e

HP proponuje system stałego zasilania CISS do wielofunkcyjnego urządzenia HP DeskJet 3520e. Posada on chipy wielokrotnego użytku - użytkownik nie musi przekładać chipów z oryginalnych katridży, żeby urządzenie mogło sprawnie pracować.

System stałego zasilania CISS proponowany przez HP umożliwia drukowanie grafiki, tekstu i dokumentów mieszanych przez użytkowników domowych i w niewielkich grupach roboczych. Omawiane rozwiązanie w ocenie producenta pozwala zachować bardzo wysoką jakość wydruku przy utrzymaniu kosztów na stosunkowo niskim poziomie. Zestaw tuszów do HP DeskJet 3520e kosztuje 150 zł. Zestaw buteleczek do CISS to z kolei koszt 60 zł. Różnica w cenie jest znacząca. Zestaw do napełniania umożliwia wydrukowanie 3500 stron. System CISS posiada niewielki rozmiar i zapewnia stabilny druk, ponieważ nie posiada ciśnienia zmiennego. Łatwo go napełnić i eksploatować, co również jest dużym plusem.

Systemy stałego zasilania atramentem - nowy trend na rynku drukarek

Zastosowanie systemów stałego zasilania atramentem wciąż nie jest czymś powszechnym, ale raczej nowym trendem, który dopiero raczkuje. Dowodem na to jest nadal mały wybór urządzeń wyposażonych w system ITS. Sposób używania drukarek wyposażonych w to rozwiązanie jest bardzo podobny. W wielu urządzeniach producenci zastosowali specjalne filtry oczyszczające tusz z drobin i kurzu oraz zapobiegające tworzeniu się pęcherzyków powietrza w płynnym pigmencie. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że drukarki i wielofunkcyjne urządzenia - choć wymagają nieco większego zaangażowania ze strony użytkownika - są najbardziej oszczędnymi urządzeniami elektronicznymi zapewniającymi wysoką jakość wydruku.

Użytkownik może sobie pozwolić na zakup zestawu oryginalnych tuszów, ponieważ koszty produkcji buteleczek z tuszem są znacznie niższe niż koszty produkcji kartridżów i tonerów. Przekłada się to na niższą cenę. Buteleczka z tuszem kosztuje niemal tyle lub mniej niż zamienny kartridż. Niezwykle korzystny stosunek ceny do jakości może być czynnikiem, który wywrze decydujący wpływ na wzrost zainteresowania drukarkami z ITS. Czynnikiem hamującym może być zaś cena urządzenia. Producenci zarabiają w ten sposób więcej - zarówno na sprzedaży urządzeń, jak i na sprzedaży materiałów eksploatacyjnych. Wielu użytkowników wybierze oryginalne pigmenty, bo po prostu będzie ich na nie stać.

Warto także wspomnieć o serii GT od HP

Seria GT to drukarki i wkłady oznaczone tymi właśnie literami. Cztery kolory tuszów w buteleczkach, które oznaczone są kolejno GT 51 czarne oraz GT 52 cyjan, magenta i yellow - pasują do urządzeń drukujących HP DeskJet GT 5810 oraz GT 5820. Atramenty są bardzo wydajne, przy wkładzie oryginalnym HP GT 51 w wersji XL, która zawiera 135ml możemy wydrukować aż 6000 stron A4, a koszt tuszu nie przekracza 40zł.