W koszyku: 0 SZT Wartość: 0.00 PLN

lub

Blue Angel i Nordic Swan - sprawdź co oznaczają

W dzisiejszych czasach, kiedy zorientowano się, że dalsze eksploatowanie zasobów Ziemi może być katastrofalne w skutkach, kładzie się znacznie większy nacisk na to, aby używane na co dzień urządzenia, były jak najbardziej ekologiczne.

Chcąc ułatwić wybór konsumentom, którym zależy na tym, aby korzystanie na co dzień z urządzeń elektronicznych nie wpływało negatywnie na zieloną planetę, stworzono specjalne certyfikaty. Należą do nich niemiecki certyfikat Baluer Engel (ang. Blue Angel) oraz Nordic Swan.

Blue Angel

Blue Angel jest obecnie najbardziej znanym certyfikatem, który ma zarazem najstarszy rodowód. Koncentruje się on głównie na tym, jak odbywa się proces przetwarzana surowców, a także proces produkcji towarów. Eksperci przyznający certyfikat na wniosek zainteresowanego producenta urządzenia elektronicznego - na przykład drukarki - sprawdzają, czy stosowane przez niego metody produkcji można uznać za ekologiczne.

Obecnie certyfikat Blue Angel jest przyznawany rozmaitym produktom, które podzielono na 100 kategorii. Pierwsze tego typu certyfikaty przyznano w 1978 r. Wśród kryteriów, które są badane w procesie certyfikacji można wymienić:

  • oszczędność surowca
  • oszczędność zanieczyszczeń
  • zredukowanie hałasu
  • wyeliminowanie lub redukcja odpadów
  • możliwość recyklingu odpadów produkcyjnych

Wiele urządzeń firmy Brother posiada certyfikat Blue Angel, są to np. urządzenia wielofunkcyjne atramentowe Brother DCP J152W oraz DCP J552DW jak i laserowe, np. Brother HL 1210WE.

Pożądany przez producentów i konsumentów

Dla producentów certyfikat Blue Angel ma znaczenie nie tylko w zakresie potwierdzenia ich proekologicznej polityki produkcji, ale również wpływa korzystnie na ich renomę i jest po prostu prestiżowym wyróżnieniem cenionym przez konsumentów na całym świecie. Blue Angel jest też pożądany właśnie przez konsumentów - przynajmniej tych, którzy z troską myślą o ochronie środowiska naturalnego. Poza tym, wybór drukarki z certyfikatem Blue Angel daje użytkownikom wymierne korzyści. Takie urządzenia charakteryzują się bowiem bardzo niskim poziomem emisji. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje zdrowy klimat.

Nordic Swan - Nordycka Etykieta Ekologiczna

Certyfikat Nordic Swan został po raz pierwszy przyznany w 1989 r. Instytucją, która przyznaje wspomniany certyfikat jest Nordic Council of Ministers. Ten międzynarodowy organ składa się z ministrów krajów skandynawskich, czyli Islandii, Szwecji, Norwegii i Finlandii oraz Danii (od 1997 r.). Nordycka Etykieta Ekologiczna kojarzona ze znakiem ekologicznym łabędzia ma podobne znaczenie do Blue Angel z tą jednak różnicą, że może być przyznany wyłącznie w kilku kategoriach, takich jak:

  • sprzęt AGD
  • sprzęt elektroniczny
  • wyroby papiernicze
  • usługi hotelarskie

Kryteria oceny dokonywanej w toku certyfikacji produktu są natomiast podobne. Sprawdza się nie tylko etap produkcji, ale również użytkowania i utylizacji.

Drukarki przyjazne środowisku

Niektóre drukarki posiadają zarówno certyfikat Blue Angel, jak i Nordic Swan. Użytkownik takich urządzeń może być pewien, że wybrał ekologicznie - a zatem mądrze, z korzyścią dla siebie i otoczenia.