W koszyku: 0 SZT Wartość: 0.00 PLN

lub

Katastrofalne skutki załadowania nieodpowiednich wkładów

Stosowanie niewłaściwych wkładów do drukarek laserowych nie opłaca się - może doprowadzić do usterek drukarki, a dokładniej mówiąc głowicy i innych mechanizmów odpowiadających za nanoszenie pigmentu na arkusz papieru.

Nieodpowiednie wkłady nie powodują natomiast uszkodzenia wyświetlacza, ani przycisków, czy np. obudowy. Niektóre drukarki zostały wyposażone w specjalne oprogramowanie blokujące stosowanie nieoryginalnych tuszów.

Zakaz stosowania zamienników - histeria producentów

Specjalna blokada zapewnia ochronę urządzenia oraz komunikację między wkładem a drukarką. Na przykład, HP wprowadziło takie rozwiązanie w serii OfficeJet. Spółka Hewlett Packard wyszła z założenia, że do uszkodzenia drukarek dochodzi najczęściej w efekcie stosowania wkładów o niskiej jakości. Niemniej wrzucenie wszystkich zamienników do jednego worka i faktyczne zmuszenie użytkowników do korzystania z oryginalnych wkładów nie jest właściwe. Każde tego typu rozwiązanie spotyka się z ostrą krytyką konsumentów, którym zależy na jak najniższych kosztach druku.

Wkład a rażąco niska jakość wydruku

Nieodpowiednio dobrany tusz reprezentujący niską jakość może spowodować, że wydruki będą pełne smug, kleksów i plam. Czasami wydruki są zbyt jasne, albo ziarniste. Nie zawsze przyczyna takich nieprawidłowości tkwi w samej formule tuszu. Być może to drukarka wymaga konserwacji? Może trzeba wymienić głowicę drukującą, albo inną część? Zamienne tusze i tonery - zwłaszcza od sprawdzonych producentów - nie są wszystkiemu winne.

Technologia RIPS - Epson

Wkłady mogą powodować problemy mechaniczne

Wyciekające, zużyte tusze mogą przyczynić się do pojawienia takich usterek, jak ciężkie przesuwanie się karetki głowicy oraz trzaski w drukarce występujące w czasie uruchamiania się i pracy drukarki. Podobny efekt dają nietrwałe i kruche obudowy z plastiku - małe odłamki sztucznego tworzywa mogą spowodować duży problem.

Spory wokół atramentowych wkładów

Zwolennicy zamienników tuszów są zdania, że złej jakości podróbka może spowodować usterkę, ale tylko w ograniczonym zakresie. Wyświetlacz, przyciski, przesuw wałka i zasilacz nie mają z aplikowaniem tuszu nic wspólnego. Niektórzy producenci są innego zdania - jeżeli drukarka nie pracuje prawidłowo, albo w ogóle przestała drukować, zadają pytanie o rodzaj stosowanego tuszu. Nie można skorzystać z gwarancji, jeżeli stosowano zamienniki, a nie oryginalne wkłady od tego producenta, przeznaczone specjalnie do tej drukarki.

W niektórych przypadkach producenci mają rację. Gdy drukarka ma niewymienną głowicę (np. głowice piezzo w drukarkach Epson), stosowanie zamiennika może doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Gdy wymienia się całą głowicę z atramentem pochodzącą od producenta zamienników i pasującą do posiadanej drukarki, nie ma się czego obawiać.