lub
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Papier drukarkowy (inaczej: papier ksero, papier do kserokopiarek) tworzy bardzo zróżnicowaną gamę produktów, które różnią się nie tylko pod względem gramatury, ale również odcienia (tzw. jasności bieli), zastosowań i formatu. Papier o standardowej gramaturze (90 g/m2) jest sprzedawany w ryzach, które zawierają 500 arkuszy oraz w zgrzewkach zawierających 5 ryz. Papier o wyższej gramaturze jest pakowany w mniejsze ryzy.
W zależności od zastosowań można wyróżnić papier do drukarek atramentowych i laserowych, a także papier kolorowy, fotograficzny i artystyczny. Wśród dostępnych rodzajów papieru do drukarek należy też wymienić tzw. papier uniwersalny, który sprawdza się zarówno w przypadku drukarek laserowych, jak i atramentowych. Zdaniem ekspertów, dla uzyskania optymalnej jakości wydruku warto wybierać papier do określonego rodzaju drukarki – laserowej bądź atramentowej. Papier do druku atramentowego posiada strukturę, dzięki której tusz stosunkowo dobrze wchłania się w arkusze papieru i dość szybko schnie. Papier do druku igłowego posiada specjalną perforację - o ile do drukarek atramentowych i laserowych można stosować papier uniwersalny, o tyle do drukarek igłowych się on nie nadaje - tam używana jest składanka.
Papiery specjalistyczne są przeznaczone do drukowania dyplomów, zaproszeń, plakatów, ulotek i tym podobnych. Znajdują one zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach z branży marketingu i reklamy. Wśród rodzajów papieru specjalistycznego można wyróżnić papier termosublimacyjny, termotransferowy, samoprzylepny, artystyczny, pocztówkowy i magnetyczny. Papier termosublimacyjny służy do wykonywania nadruków na przedmiotach codziennego użytku i gadżetach. Używając tego papieru można przenieść grafikę na przedmiot. Papier termosublimacyjny wymaga zastosowania odpowiedniej technologii druku (atramentowa) i tuszów umożliwiających wykonanie nadruku. Nie wszystkie drukarki posiadają tę funkcję.
Papier termotransferowy wbrew „pierwszemu wrażeniu“ nie jest synonimem papieru termosublimacyjnego. Pozwala on na wykonanie nadruków, ale przy zastosowaniu druku laserowego. Papier samoprzylepny służy do drukowania naklejek na CD, książki i zeszyty lub etykiety. Papier ten występuje w dwóch wariantach – do drukarek laserowych i atramentowych. Papier artystyczny służy do drukowania tzw. papeterii – zaproszeń, dyplomów i tak dalej. Jego charakterystycznymi cechami są: dekoracyjny deseń lub tekstura, dowolność odcieni, gramatury i rozmiarów.
Jeżeli potrzebujesz papieru do wydrukowania spersonalizowanej pocztówki, np. ze swoim zdjęciem z wakacji, to użyj papieru pocztówkowego. Jego gramatura i struktura odpowiadają klasycznym pocztówkom, które można kupić na stoiskach targowych i w urzędach pocztowych. Niemniej nie każda drukarka obsługuje taki format i typ papieru. Z kolei do wykonania magnesów na lodówkę użyj papieru magnetycznego – posiada on specjalną powłokę magnetyczną.
Kolorowy papier ksero jest doskonałym wyborem dla tych, którzy lubią prace plastyczne, origami, a także tych, którzy sami wykonują różne zaproszenia lub inne kreatywne prace biurowe. W sprzedaży są kolorowe papiery pakowane po 100, 200 oraz 500 arkuszy. Kartki są w różnych kolorach, a papier barwiony jest obustronnie. Produkty te podzielić można na papiery w kolorach intensywnych oraz pastelowych, czyli stonowanych. Można także zakupić ryzę papieru, która zawiera miks kolorów intensywnych oraz pastelowych.
Gramatura papieru oznacza ciężar wyrobu wyrażony w gramach na metr kwadratowy (g/m2). W krajach anglosaskich dawniej wykorzystywano inną miarę – funtów na ryzę, niemniej na kontynencie się nie przyjęła. Gramatura papieru wpływa bezpośrednio na grubość arkuszy, ale nie w przypadku wszystkich rodzajów papieru. Jeżeli arkusze są powlekane lakierem lub laminowaniem, ich gramatura jest nadal niska, ale grubość wynosi więcej niż analogicznego arkusza niepokrytego dodatkową warstwą. Ozdobne papiery, papier fotograficzny i inne papiery specjalistyczne mają gramaturę wynoszącą w przedziale od 160 do 250 g/m2. Standardowy, uniwersalny papier do drukarek posiada gramaturę wynoszącą 90 g/m2. W biurach i urzędach wykorzystuje się także papier o mniejszej gramaturze (80 g/m2), jak również bardziej sztywne arkusze o gramaturze wynoszącej nawet do 120 g/m2.
Odcień papieru do drukarek jest biały – ale stopień jasności może być różny, w zależności od klasy papieru. Podział na klasy jasności nie odnosi się oczywiście do papierów specjalistycznych, w tym zwłaszcza do papieru artystycznego, który jest dostępny w różnych odcieniach. Podział na klasy bieli papieru odnosi się do arkuszy o przeznaczeniu biurowym. Spółka Xerox zaproponowała podział na trzy klasy papieru – klasę A (najlepszą), klasę B (pośrednią), klasę C (ekonomiczną). Przyjęła się ona w branży, ale nie u wszystkich producentów. I tak na przykład, International Paper stosuje klasyfikację gwiazdek – im więcej gwiazdek, tym bielszy papier. Odcień bieli wpływa na wygląd dokumentów. Jeżeli użytkownikom nie zależy na wyglądzie wydruków (wersje robocze, kopie do akt, dokumenty na własny użytek), papier ekonomiczny w zupełności wystarczy.
Posiadając garstkę informacji na temat gramatury, odcienia i rodzajów papieru można bez problemu wybrać odpowiedni typ papieru właściwy do posiadanej drukarki oraz odpowiedni do zastosowań. Warto przed zakupami sprawdzić specyfikację nośników druku określoną przez producenta drukarki. Zawiera ona informacje na temat dopuszczalnej gramatury, obsługiwanych typów papieru i ich formatów. Użycie nieodpowiedniego papieru może zakończyć się brakiem możliwości uzyskania estetycznego wydruku, a w najgorszym przypadku – usterką drukarki.