lub
Mysz komputerowa jest urządzeniem wskazującym, ułatwiającym pracę przy komputerze. Obecnie zarysował się podstawowy podział myszek komputerowych na przewodowe i bezprzewodowe. Urządzenia różnią się między sobą pod względem designu i konstrukcji. Do wykonania obudowy myszy komputerowej są wykorzystywane tworzywa sztuczne odporne na uszkodzenia. Rodzaj i parametry zastosowanych materiałów, design oraz konstrukcja myszek komputerowych rzutują na cenę tych urządzeń.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Mysz komputerowa pozwala na poruszanie kursorem po ekranie monitora, podczas przesuwania myszy po płaskiej powierzchni. Mysz komputerowa odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, wysyłając ją w formie danych cyfrowych do komputera. Po odebraniu i analizie tych danych, komputer odpowiednio zmienia położenie kursora na ekranie. Urządzenia o najprostszej konstrukcji są złożone z dwóch przycisków, kółka do przewijania ekranu oraz obudowy.
Pierwsze rodzaje myszy komputerowych dostępnych na rynku, dla domowych użytkowników, posiadały mechanizm oparty na metalowej, ciężkiej kulce, pokrytej gumą oraz systemu rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której zostaje przesunięta mysz, obraca się, wysyłając sygnał do komputera. Do używania myszy kulkowych potrzebne są specjalne podkładki o odpowiednio dużym tarciu. Obecnie mechaniczne myszy zostały wyparte z rynku przez myszy optyczne, których ceny w ostatnich latach znacznie spadły.
Mysz optyczna, jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów tego typu urządzeń. W podstawie konstrukcji myszy optycznej znajduje się co najmniej jedna dioda elektroluminescencyjna, która oświetla powierzchnię pod myszą. W podstawie konstrukcji są zainstalowane również matryca CCD oraz soczewka ogniskująca. Mysz optyczna jest wyposażona w procesor DSP zintegrowany z matrycą. Z uwagi na zastosowany mechanizm, mysz optyczna jest bardziej wydajna i charakteryzuje się dłuższym okresem eksploatacji, w porównaniu z myszą kulkową, która łatwo ulegała zanieczyszczeniu.
Mysz laserowa posiada podobną konstrukcję do budowy myszy optycznej, przy czym zamiast diody świecącej została zastosowana dioda laserowa. Rozdzielczość i czułość myszy laserowej są wyższe niż w myszy optycznej. Mysz komputerowa może być podłączona do komputera przy użycia kabla, co zapewnia bardziej płynną rozgrywkę podczas gry. Niemniej bardziej komfortowa, do codziennego użytku (np. w pracy) może być mysz bezprzewodowa. Do komputera zostaje podłączony moduł komunikacyjny. Między modułem a myszą dochodzi do przesyłania danych za pośrednictwem fal radiowych lub podczerwieni. Odległość myszy od komputera zwykle nie może przekroczyć od kilku od kilkunastu metrów, w zależności od możliwości urządzenia. Nie każdy jednak lubi zmieniać baterie co jakiś czas i jeżeli nie przeszkadza mu kabel, to wybierze mysz przewodową.
Początkowo, mysz komputerowa posiadała kształt prostopadłościanu wyposażonego w dwa przyciski. Współcześnie produkowane urządzenia charakteryzują się zdecydowanie bardziej ergonomicznym kształtem dostosowanym do kształtu dłoni. Myszy przeznaczone dla graczy są wyposażone w więcej programowalnych przycisków. Oferują również możliwość przypisywania do nich makr. Myszy przeznaczone do biurowej pracy są raczej uproszczone pod względem budowy. Nowością na rynku są wertykalne myszy komputerowe, które wyglądają trochę jak długopis. Są wyposażone w czujnik optyczny. Tego typu urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o pracy na miękkich, zakrzywionych powierzchniach.