lub
Współcześnie rolę prywatnego archiwum, biblioteki i zbioru filmów przejęły karty pamięci. Są mniejsze, nie zajmują tyle miejsca co płyty DVD czy wydrukowane dokumenty. Obecnie używamy kart pamięci głównie do urządzeń mobilnych, a także do kamer i aparatów fotograficznych. Pomocne bywają także adaptery, które są swego rodzaju przejściówkami z jednego formatu karty na inny.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Z technicznej perspektywy karta pamięci jest półprzewodnikowym nośnikiem danych przeznaczonym dla aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, palmtopów, kamer cyfrowych, przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, konsoli, tabletów, czytników e-booków i ramek cyfrowych. Karty pamięci podobnie jak pamięć przenośna USB służą do zapisywania i przenoszenia danych, ale mają znacznie mniejsze rozmiary i nieco bardziej ograniczone zastosowanie. Z drugiej strony, poziom zróżnicowania tej grupy urządzeń jest znacznie wyższy niż w przypadku pendrive’ów. Do głównych producentów kart pamięci i adapterów należą SanDisk, Kingstone, GoodRam i Adata.
Adapter nazywany też przejściówką, służy do przystosowania urządzenia głównego do zamontowania karty pamięci. Element łączy dwa odrębne urządzenia umożliwiając prawidłowe działanie. Adaptery do kart pamięci mogą być sprzedawane w zestawie z kartą pamięci oraz jako osobne akcesoria.
Karta SD jest rodzajem karty pamięci opracowanym przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 r. Wymiary karty SD są takie jak karty MMC. Posiadają one 9 wyprowadzeń i przełącznik blokujący możliwość zapisu. Na rynku są dostępne w wariantach od 8 MB do 2 TB. Karty SD o pojemności od 4 GB do 32 GB to karty SDHC, natomiast o pojemności od 64 GB do 2 TB – jako SDXC. Karty pamięci SD znajdują szerokie zastosowanie jako dodatkowa przestrzeń na pliki w cyfrowych aparatach fotograficznych, kamerach cyfrowych, palmtopach, telefonach komórkowych, odtwarzaczach MP4, a nawet urządzeniach do nawigacji satelitarnej i odbiornikach GPS, odtwarzaczach MP4/MTV oraz konsolach GBA/SP.
Od 2003 r. na rynku są dostępne karty miniSD. Są to karty o standardzie SD, ale posiadające mniejsze wymiary (21,5 mm x 20 mm x 1,4 mm). Obecnie ten standard nie jest stosowany. W 2005 r. została przedstawiona karta o wymiarach 11 x 15 x 1 mm – karta microSD – która w zasadzie wyparła z rynku miniSD. Karty microSD są dostępne w wersji z adapterami, które umożliwiają zastosowanie ich zamiast standardowej karty SD.
Karty SD są dostępne w dwóch standardach szybkości kart Speed Class i UHS Speed Class.
MultiMedia Card jest kartą pamięci nieulotnej typu flash o wymiarach 24 x 32 x 1,4 mm. Jej charakterystyczna cechą jest brak przełącznika zabezpieczania danych przez zapisem oraz wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Karty MMC znajdują zastosowanie w elektronicznych urządzeniach przenośnych, w tym w cyfrowych aparatach fotograficznych, telefonach komórkowych, odtwarzaczach MP3 i palmtopach. Drugą funkcją kart MMC jest ich zastosowanie do projektowania cyfrowych układów elektronicznych przez wykorzystanie magistrali SPI. Karty MMC są dostępne na rynku już od 1997 r. Standard MMC został opracowany przez spółkę SanDisk Corporation i Siemens AG/Infineon Technologies AG.
W 2004 r. SanDisk wprowadziła na rynek mniejszą wersję tego typu kart – RS-MMC w rozmiarze 24 mm x 18 mm x 1,4 mm. Mechaniczny adapter umożliwia stosowanie kart RS-MMC nawet w przypadku urządzeń akceptujących standardowe karty MMC. Karty MMC mogą mieć pojemność od 16 MB do 2 GB. MMC Mobile są odmianą kart MMC – po połączeniu z adapterem zamieniają się w kartę MMC. Gadżet został wprowadzony na rynek przez Kingston i ma 1 GB pamięci. Ich zastosowanie obejmuje głównie telefony komórkowe.
Karta pamięci Memory Stick wykorzystuje pamięć Flash EEPROM opracowaną przez Sony. Znajduje ona zastosowanie głównie w aparatach cyfrowych tej marki, konsolach Playstation oraz smartfonów marki Sony Ericsson i NEC. Na rynku jest dostępna wersja Memory Stick PRO, która odróżnia się od standardowej pod względem tempa przesyłu danych i zdecydowanie większą pojemnością.
Z kolei odmiany Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo zawierają o połowę mniej przestrzeni na pliki. Memory Stick Micro (M2) jest miniaturową wersją Memory Stick mniejszą czterokrotnie od pierwowzoru. Obecnie karty Memory Stick są produkowane także przez takie spółki, jak Sandisk i Lexar.
Karty Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo i MS PRO są dostępne w wariancie z adapterami umożliwiającymi korzystanie z nich także w urządzeniach, które obsługują karty Memory Stick. Karty Memory Stick mają pojemność 4 MB, 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 512 MB oraz 1 GB w zależności od odmiany. Są też dostępne karty pamięci o pojemności 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB i 2 GB. Sony we współpracy z SanDisk wprowadziła na rynek kartę Memory Stick o pojemności 2 TB.
Karta pamięci CompactFlash (CF) posiada pamięć Flash EEPROM, która znalazła zastosowanie w takich urządzeniach jak urządzenia telekomunikacyjne i aparaty cyfrowe. Jako rodzaj kart pamięci znajduje się na rynku najdłużej z dostępnych rodzajów kart pamięci. Standard pamięci CompactFlash został zaprezentowany w 1994 r. przez SanDisk Corporation. Karta CompactFlash umożliwia prędkość transmisji danych na poziomie 133 MB/s. Karty te charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, niskim poborem prądu oraz niewielkim wydzielaniem ciepła, nawet w porównaniu ze standardowymi płytami głównymi. Do stosowania karty CF do komputerów osobistych potrzebna jest jedynie odpowiednia przejściówka dostosowująca układ pinów. Większość kart CF dostępnych na rynku to urządzenia wyposażone w NAND MLC flash dostosowane do pracy w cyfrowych lustrzankach fotograficznych. Od 2010 r. są dostępne karty CF 5.0 umożliwiające uzyskanie pojemności karty równej 144 petabajtów (147.456 TB).
Karta te znajduje zastosowanie w aparatach cyfrowych Olympus i Fujifilm. Nazwa karty wywodzi się od skrótu extreme Digital. Karty weszły na rynek w 2002 r. Są one produkowane przez spółki Toshiba i Samsung. Karty pamięci xD są produkowane przez Kodak, SanDisk i Lexar. Gadżety są dostępne w pojemnościach 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB i 2 GB. Karty pamięci xD mają wymiary znaczka pocztowego.
Karty pamięci xD są dostępne w kilku odmianach – karty typu M (z architekturą Multi Level Cell, od 256 MB do 2 GB) oraz karty typu M+ o większej prędkości odczytu i zapisu od kart typu M.