lub
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Głośniki – doskonale znane nam urządzenia codziennego użytku, bez których trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera czy telefonu.
Wiele osób nie poprzestaje na głośnikach wbudowanych w telewizor, laptop czy smartfon i dążąc do poprawy jakości brzmienia dźwięków decyduje się na zakup dodatkowego urządzenia, które będzie przekształcać zmienny prąd na fale akustyczne bardziej efektownie.
Pierwszy głośnik został zaprezentowany podczas Wystawy Paryskiej w 1900 r. – z Wieży Eiffla rozległy się arie operowe, które podobno słyszano w całym Paryżu. W 1906 r. Miller Reese Hutchinson i Kelly Turner zaprezentowany prototyp głośnika, a następnie w 1924 r. General Electric wprowadziła na rynek pierwszy głośnik magnetoelektryczny, który był pierwszą konstrukcją, która przypomina dostępne dziś głośniki. Obecnie producenci zmierzają w kierunku poprawy funkcjonalności i użyteczności głośników – choćby poprzez zrezygnowanie z połączenia sieciowego, na rzecz połączenia Bluetooth.
Obecnie zwykło się klasyfikować głośniki według sposobu ich wykorzystania, w tym na: głośniki komputerowe, głośniki do telefonów, głośniki przenośne, głośniki przewodowe i bezprzewodowe (tzw. głośniki Bluetooth). Wśród producentów głośników Bluetooth można wymienić takie firmy, jak Blow, Tracer, Media-Tech, Rebeltec, Creative, Audiocore, Trust, Esperanza, NATEC i inne. Większość producentów oferuje konsumentom zarówno głośniki przewodowe, jak i bezprzewodowe. Powyższe wynika z faktu, że głośniki przewodowe są tańsze i nadal „w użyciu”. Osoby, których poplątane kable doprowadzają do furii, z pewnością będą usatysfakcjonowane głośnikami bezprzewodowymi.
Głośniki bezprzewodowe sprawdzą się nie tylko w domu, ale i poza nim – w trasie, na spotkaniu z przyjaciółmi, na plaży itd. Głośniki bezprzewodowe działają na zasadzie łączności Bluetooth. Źródłem dźwięku mogą być inne urządzenia, które posiadają moduł Bluetooth – najczęściej są to smartfony i tablety. Po połączeniu się głośników i urządzenia emitującego dźwięk za pośrednictwem łączności Bluetooth, dźwięk jest emitowany wyłącznie z głośników.
Popularność głośników Bluetooth – zarówno tych komputerowych, jak do telefonów i innych urządzeń – wynika przede wszystkim z tym, że są bardziej funkcjonalne. Kable łatwo się plączą, nieestetycznie wyglądają, zbiera się w nich kurz. Kabel ma też ograniczoną długość. W przypadku głośników Bluetooth muzyka może być odtwarzana właściwie z każdego miejsca.
Głośniki do kina domowego oraz do komputerów są dostępne zwykle w zestawach złożonych z co najmniej dwóch głośników. Natomiast urządzenia, które z zasady mają charakter przenośny i służą nie tylko w środowisku domowym, ale i poza domem, zwykle charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami.
Zazwyczaj przenośne głośniki są dostępne w zestawie z paskiem, który umożliwia noszenie głośnika na ramieniu (zwłaszcza głośniki w kształcie walców). Niektóre głośniki przenośne są wyposażone w funkcję kolorowego oświetlenia.