lub
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Ładowarka załączona do zestawu z urządzeniem głównym może okazać się niewystarczająca – zwłaszcza w podróży, albo gdy w domu zaczyna brakować wolnych gniazdek elektrycznych. W takich sytuacjach sprawdzą się dodatkowe ładowarki, które umożliwiają np. ładowanie telefonu w czasie jazdy samochodem, albo ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.
Ładowarki samochodowe do smartfonów zazwyczaj posiadają więcej niż jedno gniazdo USB, podobnie jak ładowarki sieciowe. Producentem tego typu ładowarek jest m.in. Baseus. Ładowarki samochodowe i sieciowe różnią się pod względem dostępnej technologii ładowania. Niektóre urządzenia pozwalają na szybkie ładowanie w technologii QuickCharge.
Nowoczesne ładowarki samochodowe mogą być wyposażone w wyświetlacz. Niektóre ładowarki są dostępne także w zestawie z kablem USB. Ładowarki nowej generacji automatycznie dostosowują napięcie elektryczne do ładowanego urządzenia. Służą do tego specjalne chipy – jeden wykrywa poziom baterii urządzenia, które jest ładowane, zaś drugi obsługuje napięcie podawane przez urządzenie, chroniąc smartfony i tablety przed tzw. przeładowaniem. Wyświetlacze cyfrowe, w które są wyposażone niektóre ładowarki sieciowe i samochodowe wskazują na napięcie i natężenie ładowanego urządzenia. Pozwalają one monitorować użytkownikowi te istotne parametry.
Alternatywą dla ładowarek sieciowych są ładowarki indukcyjne. Technologia ładowania indukcyjnego została opracowana w oparciu o zjawisko indukcji elektromagnetycznej. W ładowarce indukcyjnej znajduje się zwinięty przewód tworzący cewkę nadawczą. Podczas pracy urządzenia na cewkę nadawczą oddziałuje prąd przemienny. Wokół cewki nadawczej powstaje pole elektromagnetyczne.
Warunkiem koniecznym ładowania indukcyjnego jest to, aby urządzenie, które ma zostać naładowane posiadało sprawną cewkę odbiorczą. Cewka odbiorcza jest wbudowywana w smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Niektóre urządzenie nie mają wbudowanej cewki odbiorczej, jednak producenci umożliwiają przymocowanie cewki odbiorczej do etui urządzenia, albo do tylnej obudowy. Wytworzone pole magnetyczne oddziałuje na cewkę odbiorczą indukując prąd zasilający baterię w ładowanym urządzeniu.
Przy wyborze ładowarki sieciowej i samochodowej warto zwrócić uwagę na to, czy akcesorium obsługuje wyłącznie zwykłe kable USB, czy również kable USB typu C. Warto także upewnić się, czy ładowarka jest kompatybilna z funkcjami szybkiego ładowania, w które wyposażony jest smartfon.