lub
Zszywki, pinezki, spinacze są drobiazgami, ale osoba, która kiedykolwiek pracowała w kancelarii lub wykonywała prace biurowe doskonale wie, że bez tych drobiazgów trudno uporządkować dokumenty i nadać dokumentom profesjonalny charakter. Zszywki są niezbędne do tego, aby spiąć kilka arkuszy papieru tworzących jeden dokument, albo przypiąć mniejsze karteczki, takie jak potwierdzenia nadania czy odbioru. Pinezki sprawdzają się do tablicy ogłoszeń, a spinacze pozwalają bez naruszenia struktury papieru spięcie kilku arkuszy. Pinezki i zszywki są wykonane z metalu, natomiast spinacze mogą być wykonywane także z plastiku – są bardziej estetyczne, ale mniej elastyczne niż metalowe.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Zarówno zszywki, jak i spinacze czy pinezki różnią się pod względem wielkości. Wielkość zszywek jest dostosowana do konstrukcji zszywaczy. Natomiast pinezki i spinacze można rozróżnić na mniejsze, średniej wielkości oraz duże. Spinacze należą prawdopodobnie do najstarszych artykułów biurowych. Co ciekawe, pierwsze spinacze były opatentowane – w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej popularny kształt spinaczy, nazwany „Gem” nie został opatentowany. Jego produkcja prawdopodobnie rozpoczęła się w 1890 r. w Gem Manufacturing Company. Nazwa formy spinacza pochodzi od maszyny zaginającej spinacz „Gem”, opatentowanej w 1899 r. przez Williama Middlebrooka.
Zszywki są dostępne w pojedynczych opakowaniach oraz w paczkach złożonych z 10 opakowań. Hurtowy zakup zdecydowanie się opłaca, ponieważ cena 10 spakowanych paczek zszywek jest mniejsza niż 10 opakowań kupionych „luzem”. W podobny sposób są sprzedawane spinacze oraz pinezki. Powstanie zszywek biurowych było związane z wynalezieniem zszywacza na użytek biurowy. Zszywacze biurowe w zależności od konstrukcji pozwalają na spinanie od kilku do kilkudziesięciu kartek. Ręczne zszywacze biurowe są wyposażone w mechanizm rolek zawijających końcówki zszywek do wewnątrz lub na zewnątrz. Zawinięcie do wewnątrz tworzy trwalsze połączenie, a na zewnątrz – łatwiejsze do usunięcia, bez zniszczenia dokumentu. Najczęściej stosuje się je do tymczasowego połączenia dokumentów.
Ręczne zszywacze biurowe, do których prawidłowego działania niezbędne są zszywki metalowe, posiada konstrukcję wykonaną z ruchomego ramienia, w którym są umieszczane zszywki oraz z nieruchomej podstawy. Zszywki są aplikowane za pomocą sprężyny, a następnie dociskane przez blaszkę ustawioną pionowo do powierzchni.
Pinezki nazywane dawniej pluskiewkami są krótkimi szpilkami z ostrzem o długości, która nie przekracza 6 mm. Pinezki posiadają dużą główkę, której kształt może się różnić w zależności od produktu. Prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem pinezek są metalowe szpilki z dużą okrągłą główką. W biurach, kancelariach i urzędach oraz w szkołach często są wykorzystywane także szpilki z główką wykonaną z tworzywa sztucznego – transparentnego lub w określonym kolorze. Dostępne są pinezki w różnych kolorach – czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym, różowym, fioletowym, czarnym, białym i tak dalej.
Pinezki można łatwo wcisnąć w miękkie podłoże wykonane z tektury, korka lub miękkiego drewna, bez używania żadnych narzędzi. Pinezki są najczęściej używane do przypinania kartek papieru z informacjami na tablicach ogłoszeń, do wpinania ich w widocznych miejscach. Przyjmuje się, że pinezka została wynaleziona na początku XX wieku w Niemczech przez Johanna Kirstena, który sprzedał pomysł Otto Lindstedtowi. Nabywca uzyskał patent w dniu 8 stycznia 1904 r. Produkcja pinezek w krótkim czasie przyniosła mu duże zyski. Według niektórych źródeł historycznych, wynalazcą pinezki mógł być Edwin Moore (1900 r.) lub Heinrich Sachs (1888 r.).