lub
Do akcesoriów, których nie powinno zabraknąć w żadnym biurze należą zszywacze i dziurkacze. Oba przedmioty są dostępne w różnych rozmiarach, formach i kolorach. W kancelariach i urzędach szczególnie sprawdzają się większe urządzenia o bardziej solidnej konstrukcji. W tych miejscach pracownicy stale pracują z plikami dokumentów. Często zachodzi konieczność przedziurkowania lub zszycia dużego pliku kartek. Mniejsze urządzenia sobie z tym nie poradzą, dlatego są dedykowane raczej do użytku uczniów i studentów lub w niewielkich biurach.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Zszywacz pozwala na łączenie kartek papieru za pomocą zszywek wykonanych z cienkiego drutu o prostokątnym przekroju. Ręczne zszywacze biurowe, bez względu na rozmiar, pozwalają na zawijanie końcówki zszywek do wewnątrz i na zewnątrz. Pierwszy sposób zszywania jest trwalszy w porównaniu z drugim. Klasyczny biurowy zszywacz posiada konstrukcję złożoną z ruchomego ramienia, w którym znajdują się zszywki, a także z nieruchomej podstawy. Wewnętrzny mechanizm wykonany z metalu jest ukryty pod estetyczną i ergonomiczną obudową zrobioną z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia, wyróżniającego się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Na podobnej zasadzie funkcjonują innego rodzaju zszywacze (np. zszywacz introligatorski). Zszywacze mogą różnić się pod względem wielkości zastosowanych zszywek i ich kształtu, a także pod względem długości ramienia. Standardowy zszywacz biurowy ma tylko jedną głowicę. Jeden cykl pracy powoduje wbicie jednej zszywki. Niemniej na rynku są dostępne także zszywacze dwugłowicowe, w których jeden cykl powoduje wbicie dwóch zszywek jednocześnie.
Dziurkacze są przeznaczone do wykonywania otworów w kartkach papieru. Dzięki temu przyrządowi biurowemu nie ma potrzeby umieszczania dokumentów w segregatorze w koszulkach z perforowaną krawędzią. Dziurkacze umożliwiają wykonanie regularnych otworów w pliku kartek o objętości od 10 do 65 arkuszy. Dziurkacz został opatentowany już w 1886 r. przez niemieckiego przedsiębiorcy Friedrich Soennecken. Dziurkacze w parze z segregatorami i skoroszytami znacznie ułatwiają segregowanie i porządkowanie dokumentów bieżących i przeznaczonych do archiwizacji. Konstrukcja dziurkacza składa się z ruchomych stempli z zaostrzonymi końcami, które wycinają w kartce otwory o okrągłym kształcie. Nowoczesne dziurkacze są wyposażone także w ograniczniki formatu umożliwiające równe dziurkowanie kartek według określonych standardów – A4, B5, A5 i tym podobnych. Dziurkacze, podobnie jak zszywacze, posiadają mechanizm wykonany z metalu, a obudowę najczęściej wykonaną z tworzywa sztucznego bądź aluminium. Konstrukcja biurowych dziurkaczy jest trwała i solidna, dzięki czemu przyrząd posłuży na wiele lat. Specyficzną odmianą dziurkaczy stosowaną w pracowniach artystycznych są ozdobne dziurkacze umożliwiające wycinanie w arkuszu papieru ozdobnych otworów.