lub
Tusz, toner i papier pozostawiają po sobie zanieczyszczenia – resztki pigmentu i pył mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Urządzenia biurowe, w tym komputery, mają też tendencję do "zbierania kurzu". Żeby wyczyścić sprzęt na błysk potrzebne są jednak specjalne środki czyszczące, które nie spowodują uszkodzeń. Do najczęściej stosowanych środków tego typu należą sprężone powietrze, pianki, chusteczki i preparaty w sprayu. Produkty te są dostępne w pojemnikach o różnej pojemności, a zakres ich zastosowania jest bardzo podobny.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Wentylatory i zakamarki urządzeń elektronicznych – w tym komputerów i drukarek – przyciągają pyły i kurz. Wnętrze obudowy takich urządzeń wygląda często jakby nie było oczyszczane od wieków. Do ich oczyszczenia można użyć sprężonego powietrza. Preparaty tego typu są dostępne w puszkach o różnych pojemnościach 400 ml lub 600ml. Do tego celu należy użyć wyłącznie sprężonego gazu przeznaczonego do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Zanim przystąpisz do czyszczenia i otworzysz obudowę, wyłącz urządzenie i odłącz je od sieci zasilania. Poodkręcaj też śruby bocznych elementów obudowy urządzenia. Użycie sprężonego gazu powoduje gwałtowne obniżenie temperatury urządzenia, więc lepiej poczekać, aż komputer ostygnie. Rozpylenie gazu spowoduje wzburzenie warstwy kurzu i pyłu. Dlatego warto wynieść urządzenie na zewnątrz i nie czyścić go w domu. Należy pamiętać, że nawet niewielkie krople deszczu mogą jednak uszkodzić urządzenie. Czyszczenie urządzenia za pomocą sprężonego powietrza polega a rozpylaniu sprężonego gazu krótkimi seriami, celem wydmuchania kurzu z obudowy. Nie wolno kierować strumienia powietrza wprost na obrotowe elementy – siła sprężonego powietrza mogłaby doprowadzić do ich rozregulowania. Dużą ostrożność należy zachować także w odniesieniu do elementów elektronicznych. Sprężone powietrze sprawdza się nie tylko do czyszczenia wnętrza urządzenia, ale również klawiatury.
Pianka służy do czyszczenia ekranu, albo obudowy, w zależności od przeznaczenia produktu. Nie można nią czyścić wnętrza urządzeń. Stosowanie specjalnych produktów do czyszczenia ekranu jest konieczne. Ekrany LCD są wrażliwe na kontakt z substancjami i tworzywami, dlatego używanie standardowych produktów czyszczących jest niewskazane. Piankę należy zaaplikować w niewielkiej ilości na ściereczkę z mikrofibry. Pianki do czyszczenia monitorów i obudowy są antystatyczne – zapobiegają zbyt szybkiemu osiadaniu kurzu. Niektóre preparaty zawierają nanocząsteczki srebra, które efektywnie czyszczą ekrany LED, OLED, LCD, CRT i inne.
Chusteczki czyszczące do urządzeń elektronicznych podobnie jak pianki mogą służyć do czyszczenia ekranów LCD i obudowy urządzeń. Chusteczki mogą być nasączone specjalnym preparatem czyszczącym, więc użycie dodatkowego preparatu w formie pianki lub płynu nie będzie konieczne. Chusteczki czyszczące sprawdzą się do oczyszczania kabli i złączy – pamiętaj jednak, żeby wcześniej odłączyć urządzenie od zasilania. Do oczyszczania ekranu najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry. Ściereczki nasączone preparatem czyszczącym najczęściej są wykonane z cienkich arkuszy papieru.
Dostępne w sklepach preparaty w sprayu mają płynną konsystencję. Nie powinny być stosowane do czyszczenia wnętrza elektronicznych urządzeń, natomiast ze względu na formułę chemiczną można używać je do czyszczenia ekranów i obudowy. Podobnie jak pianki, mają one antystatyczne właściwości.
Środki czyszczące do urządzeń elektronicznych tworzą zróżnicowaną gamę artykułów higienicznych. Z uwagi na trendy na rynku konsumenckim coraz częściej można spotkać produkty z formułą przyjazną środowisku. Produkty są testowane dermatologicznie.
Środki czyszczące do biura powinny spełniać określone wymagania. Szczególne parametry są wymagane odnośnie do preparatów stosowanych do czyszczenia urządzeń elektronicznych.
Dobrej jakości środki czyszczące efektywnie usuwają brud, a jednocześnie są bezpieczne dla użytkownika. Preparaty powinny posiadać atest PZH potwierdzający brak szkodliwego wpływu na zdrowie. Kolejnym istotnym parametrem jest delikatny zapach – woń nie powinna być drażniąca. Co więcej środki czystości o silnym zapachu mogą powodować uczulenia.
Biuro jest narażone na poważniejsze zabrudzenia, dlatego środki czyszczące do biura powinny mieć nieco większą moc w porównaniu z preparatami używanymi w domu. Tego typu miejsca są eksploatowane w większym stopniu. Specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania określonych zabrudzeń pozwolą wyczyścić biuro na błysk. Do sprzątania łazienki są przeznaczone środki o niskim pH, posiadające właściwości czyszczące i dezynfekujące. Do czyszczenia mebli sprawdzają się środki czyszczące o neutralnym pH.
Osobnego omówienia wymagają środki służące do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Do usuwania kurzu i pyłu z wnętrza urządzeń są przeznaczone preparaty ze sprężonym powietrzem. Z uwagi na konieczność zachowania ostrożności i odkręcenia obudowy oraz znajomości budowy urządzeń lepiej polecić wykonanie tego zadania informatykowi zajmującemu się naprawą i konserwacją urządzeń elektronicznych, w ramach czynności konserwatorskich. Zewnętrzną część obudowy oraz ekrany monitorów należy czyścić chusteczkami, preparatem w sprayu lub pianką przeznaczoną do czyszczenia ekranów.
Urządzenia elektroniczne nie mogą być czyszczone za pomocą konwencjonalnych środków czyszczących – np. chusteczek do czyszczenia mebli. Ekrany wykonane w technologii LCD i wyższej (np. OLED) są wrażliwe na uszkodzenia. Użycie nieodpowiedniego preparatu może zakończyć się ich uszkodzeniem. Elektroniczne urządzenia są też wrażliwe na działanie wody – wystarczy odrobina, aby doszło do spięcia powodującego kosztowną usterkę.
Tymczasem prawidłowe oczyszczanie sprzętu elektronicznego z zewnątrz i wewnątrz korzystnie wpływa na okres eksploatacji urządzeń. Ponadto, na czystym komputerze i innym sprzęcie biurowym lepiej się pracuje – zwłaszcza tym pracownikom, którzy mają alergię na kurz.
Środki czyszczące przeznaczone do czyszczenia drukarek i innych urządzeń elektronicznych prawidłowo stosowane wpływają korzystnie na okres eksploatacji takiego sprzętu. Dlatego powinny one być stosowane nie tylko w biurze, ale również w domu.
Zabrudzenia urządzeń elektronicznych powstają głównie na skutek przyciągania kurzu, pyłów i resztek tonera w toku normalnego funkcjonowania biurowego sprzętu. Wentylatory komputerów wymuszając obieg powietrza wciągają drobiny kurzu do wewnątrz obudowy. Papier, toner i tusze pozostawiają w drukarce pył i resztki pigmentu. Urządzenia wejściowe są też stale dotykane przez użytkownika pozostawiającego odciski palców na klawiaturze (tłusty osad po jedzeniu, okruszki) oraz na ekranie. Zanieczyszczenia sprzętu biurowego mogą wynikać także z omyłkowego pomazania sprzętu długopisem lub flamastrem oraz nieprawidłowym działaniem klimatyzacji.
Biuro powinno być sprzątane co najmniej raz w tygodniu, w zależności od eksploatacji, z wyjątkiem kuchni, która powinna być sprzątana po zakończeniu dnia pracy. Sprzęt biurowy powinien być czyszczony raz w tygodniu – od zewnątrz, a od wewnątrz – raz w miesiącu. Nieco inaczej jest w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego – jeżeli wśród domowników są zwierzęta, albo przy komputerze często siedzą dzieci, warto czyścić wnętrze urządzeń co dwa tygodnie. Standardowy stacjonarny komputer może być czyszczony od wewnątrz trzy razy w roku, a laptop – dwa razy w ciągu roku, o ile jest przeznaczony tylko do użytku osobistego, nie leży na nim kot, ani nie bawią się nim dzieci, a praca jest na nim wykonywana wyłącznie wewnątrz budynku, a nie w ogrodzie.
Do konserwacji i oczyszczania sprzętu elektronicznego służą odpowiednie preparaty, które dzięki specjalnej formule chemicznej słabo przewodzą prąd, więc nie mogą spowodować zwarcia. Preparaty do czyszczenia mają postać pianek i płynów do czyszczenia komputera. Posiadają one także dużą lotność, więc wysychają po upływie mniej niż 30 sekund. W większych przedsiębiorstwach dział IT wykorzystuje do oczyszczania wnętrza urządzeń elektronicznych niewielkie kompresory. W mniejszych biurach i w domu można użyć sprężonego powietrza. Puszka ze sprężonym powietrzem jest wyposażona w wąski dozownik (rurkę) pozwalający skierowanie strumienia powietrza do określonych elementów wewnątrz komputera.
W przypadku zalania komputera lub drukarki napojem warto użyć płynu higroskopijnego. Po zalaniu urządzenia płynem, należy w pierwszej kolejności natychmiast odłączyć urządzenie z sieci. W przypadku komputerów przenośnych należy wyjąć baterię. Następnie należy ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką osuszyć zalane miejsce. Następnie płynem higroskopijnym i wacikiem należy osuszyć zakamarki zalanego urządzenia. Nie powinno być ono uruchamiane przez najbliższe kilkanaście godzin. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że nawet po pozostaniu kropelki wody po użyciu płynu higroskopijnego zdąży wyschnąć. Zalany sprzęt w razie wątpliwości warto odstawić do serwisu.
Zastosowanie specjalnych preparatów czyszczących do sprzętu elektronicznego pozwala przedłużyć potencjalny okres eksploatacji urządzeń. Poza tym, w przypadku wentylatorów zanieczyszczenia powodują nie tylko głośną pracę, ale również większe zużycie energii. Regularne oczyszczanie sprzętu z zewnątrz i od wewnątrz poprawia komfort pracy oraz zmniejsza ryzyko usterki.