lub
Trudno wyobrazić sobie uporządkowane biuro bez teczek i segregatorów. Papierowe teczki z tektury ułatwiają segregowanie dokumentów związanych z poszczególnymi sprawami lub działalnością firmy. Niektóre teczki posiadają dodatkowo specjalne otwory umożliwiające wpinanie ich w segregatory. Duże segregatory pozwalają na gromadzenie dokumentów w koszulkach, albo osobno, w zależności od potrzeb. Sprawdzają się w każdym przypadku gdy teczka okazuje się zbyt mało. Zarówno teczki, jak i segregatory są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Porządek w biurze to podstawa profesjonalizmu.
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Segregatory mogą być scharakteryzowane jako pojemniki przeznaczone do archiwizowania oraz porządkowania przedmiotów w sposób, który ułatwia ich przeszukiwanie. Segregatory są potrzebne w każdym biurze. Przydadzą się także w domu, w celu uporządkowania dokumentów. Pojawienie się segregatorów na rynku materiałów biurowych było spowodowane potrzebą zgromadzenia i uporządkowania dokumentów o określonej treści w jednym miejscu.
Segregatory ze względu na duże rozmiary oraz nieograniczoną możliwość łatwego wpinania i wyciągania dokumentów, doskonale sprawdzają się do archiwizowania i gromadzenia pism według dowolnego kryterium (adresat, nadawca, sprawa, okres itd.). Dokumenty, które są pozostawione luzem mogą łatwo się zgubić, zostać zniszczone, albo po prostu nieuporządkowane. O takich pismach łatwo zapomnieć, co może rodzić przykre konsekwencje.
Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się segregatory biurowe. Niemniej w biurze i kancelarii sprawdzają się także segregatory płyt CD i DVD oraz wizytowniki. Segregatory biurowe mogą być wyposażone w mechanizm kółkowy lub dźwigniowy (wyposażony w małą dźwignię. Rozstaw ramion jest jednak jednolity, z uwagi na potrzebę dostosowania go do rozstawu dziurkującego w dziurkaczach oraz rozmieszczeniu otworów w teczkach papierowych i foliowych koszulkach oraz skoroszytach.
Większość segregatorów biurowych zostało wyposażonych w otwór na grzbiecie pozwalający na wyciągnięcie segregatora, jeżeli nie ma możliwości wyciągnięcia go poprzez pociągnięcie za grzbiet. Odległość między półkami może być bowiem równa wysokości segregatora. Najczęściej wykorzystywanymi segregatorami są te przeznaczone dla dokumentów w formacie A4. Niemniej na rynku materiałów biurowych są dostępne również segregatory przeznaczone dla dokumentów w formacie A3 i A5.
Do wykonania mechanizmu kółkowego i dźwigniowego jest wykorzystywany stabilny, wytrzymały metal odporny na uszkodzenia. Natomiast do wykonania okładek segregatora są wykorzystywane takie materiały jak karton pokryty folią PP, albo twarda tektura. Na grzbiecie segregatora można umieścić opis zawartości. Może być to etykieta wymienna, co w praktyce najlepiej się sprawdza.
Klasyczne segregatory wykorzystywane na użytek domowy oraz w mniejszych biurach to wąskie segregatory z mechanizmem dźwigni lub kołowe, o szerokości grzbietu wynoszącej 50 mm oraz segregatory z szerszym grzbietem, mieszczące nieco więcej dokumentów, to jest z grzbietem o szerokości 75 mm. Segregatory są dostępne w różnych kolorach – żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, czarnym i pomarańczowym. Klasyczne segregatory posiadają metalowe okucia na dolnych krawędziach, otworze na palec i otworze blokującym przednią okładkę. Oprócz mechanizmu dźwigni lub kołowego. Segregatory są dodatkowo wyposażone w listwę dociskającą dokumenty. Największym zainteresowaniem cieszą się segregatory z grubej tektury, których zewnętrza warstwa jest oklejona folią PP, natomiast wewnętrzną warstwę pokrywa jasnoszary papier.
Teczki papierowe również są produkowane z tektury o różnej grubości, w różnych kolorach. Oprócz klasycznych, białych papierowych teczek zawiązywanych na sznurek, są dostępne teczki z gumką w różnych kolorach, o nieco większej trwałości. Zewnętrzna część teczek tekturowych może być pokryta laminowaną warstwą.