lub
Osoby korzystające z urządzeń elektronicznych z pewnością miały już do czynienia z pamięcią USB znaną także jako pendrive. Pamięć USB pozwala na przechowywanie kopii zapasowych plików, przemieszczenie plików z jednego urządzenia na inne, a także drukowanie dokumentów i zdjęć po podłączeniu pendrive’a do drukarki. Pendrive mini idealnie sprawdzą się z kolei w radiu samochodowym.
Pamięć USB jest dostępna w różnych wariantach różniących się m.in. kształtem oraz pojemnością (od 8 GB do 256 GB), materiałami, z których zostały wykonane oraz prędkościach zapisu i odczytu zależnych od wsparcia wejścia USB 2.0 lub szybszych – 3.0 i 3.1.Do głównych producentów pamięci USB należą SanDisk, Kingstone, GoodRam i Adata.
Pendrive są urządzeniami przenośnymi zawierającymi pamięć typu flash, zaprojektowanymi do współpracy z komputerem poprzez port USB oraz stosowane do przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami. Warto dodać, że pamięć USB to najbardziej ogólne określenie tych urządzeń. Nazwa „pendrive”, która w potocznym rozumieniu jest utożsamiana z tymi urządzeniami, pochodzi od nazwy zastrzeżonego znaku towarowego tajwańskiego przedsiębiorstwa Add On Technology. Pamięć USB należy do urządzeń „plug and play” – podłącza się je do komputera bezpośrednio przez złącze USB. Nie wymaga ona dodatkowych akcesoriów – stacji dokującej, zasilacza, ani napędu komputerowego. Łatwość użycia prawdopodobnie przyczyniła się do rozpowszechnienia tych urządzeń.
Tempo przesyłu i odbioru danych (wklejania, kopiowania i usuwania plików) zależy od tego, w jaką wersję wejścia USB został wykorzystany komputer, np. 1.1., 2.0, 3.0 lub 3.1. Wersja USB 1.1 w zasadzie już nie występuje na rynku – jedynie w przypadku urządzeń starszej generacji dostępnych na rynku wtórnym. W oparciu o kryterium tempa przesyłu i odbioru danych można wyróżnić trzy grupy urządzeń. Pierwsza grupa to urządzenia USB 1.1 (Full Speed) – mogą one pracować z prędkością 0,1875 MB/s lub 1,5 MB/s. Druga grupa urządzeń to USB 2.0 (High Speed), które pracują z prędkością 60 MB/s. W praktyce producenci nieco zawyżają ten parametr, co powoduje w konsekwencji, że pendrive może uzyskać prędkość przesyłu danych wynoszącą jedynie 40 MB/s.
Ostatnia grupa urządzeń to USB 3.0 (SuperSpeed), które transferują dane z prędkością do 600 MB/s, pod warunkiem podłączenia ich do portu USB 3.0. Weszły one na rynek dopiero w 2009 r. Pendrive może być podłączony zarówno do portu USB 3.0, jak i do portu USB 2.0. Parametr tempa transferu powinien być dostosowany do wielkości plików, które będą na nim zapisywane. Do plików typu mp3 i plików tekstowych wystarczy USB 2.0. Natomiast pliki mp4 i inne pliki, w których są zapisywane filmy, wymagają wyższego tempa transferu – chyba że użytkownik jest bardzo cierpliwy i lubi tracić czas na czekanie, aż pliki zostaną zapisane na urządzeniu.
Pendrive mogą mieć rozmaite formy – rdzeń urządzenia w różnych pendrive’ach wygląda podobnie, ale kształt i forma obudowy oraz materiały, z którego są wykonywane urządzenia tego typu mogą być zróżnicowane, w zależności od kreatywności projektantów. I tak można spotkać się z pendrive’ami o klasycznej minimalistycznej obudowie, jak również pendrive’ami wyglądającymi jak małe zabawki (np. w kształcie samochodu, sushi). Do produkcji obudowy wykorzystywane są tworzywa sztuczne odporne na uszkodzenia o rozmaitej teksturze (gładkiej, chropowatej) oraz metal.
Pendrive zwykle posiada wysuwaną wtyczkę, albo zatyczkę chroniącą wtyczkę przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem. W przypadku korzystania z pendrive’a w warunkach dużych zanieczyszczeń, a nie tylko w biurze, lepiej wybrać model z zatyczką. Pyły w środowiskach produkcyjnych mogą uszkodzić tego typu gadżety.
Poza tym, na rynku są dostępne także specjalne pendrive do samochodów, które służą do odtwarzania muzyki. Mają one bardziej kompaktową formę wtyczki, której praktycznie nie widać na tle deski rozdzielczej, więc nie utrudnia korzystania z innych przycisków podczas jazdy, ani nie rozprasza kierowcy, a przy tym wygląda bardzo estetycznie - niemal jak integralny element radia.
Najczęstszym sposobem wykorzystania pendrive jest przenoszenie danych i przechowywanie plików. Niemniej pamięć USB może być wykorzystywana także do odzyskiwania danych z komputerów przenośnych dzięki aplikacjom przenośnym do odzyskiwani danych, a ponadto do usuwania z zainfekowanego komputera programów szpiegujących lub wirusów.
Pamięć flash może być wyposażona w wyjście na słuchawki i mini wyświetlacz LCD lub OLED. Obsługując formaty MP3, WMA, MIDI, WAV, MP4 i tym podobne mogą służyć jako odtwarzacze muzyki. Na rynku są dostępne także pendrive, które mają funkcję podobną do live CD – dlatego są nazywane live USB. Ich funkcją jest uruchomienie z wejścia USB systemu operacyjnego, albo programu bez konieczności zainstalowania go na komputerze.
Poza tym, funkcja pendrive może polegać na rozszerzeniu pamięci wewnętrznej komputera – zwłaszcza, jeżeli ma odpowiednio niewielkie rozmiary i może być stale podłączony do urządzenia.
Pendrive są dostępne w takich pojemnościach, jak 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, a nawet 512 GB choć te ostatnie są rzadziej spotykane. Pendrive jest na tyle mały, że zmieści się w kieszeni, portfelu i saszetce. Niektóre urządzenia mają obudowę przystosowaną do doczepienia ich do kluczy.
Urządzenia USB nowej generacji są bardzo wytrzymałe i odporne na wstrząsy, upadek z wysokości kilkudziesięciu metrów. Obudowa pendrive może być nawet ognioodporna lub wodoodporna. Co ciekawe, na rynku są dostępne także urządzenia pamięci USB, które mają wbudowane oprogramowanie wymagające wpisania hasła przed odczytaniem danych z urządzenia, a nawet czytnik linii papilarnych chroniący dane zapisane w pamięci USB przed dostępem osób nieuprawnionych. Niektóre mogą także szyfrować dane.